seslendirme ücretleri

Seslendirme Ücretleri ve Seslendirme Ajansı

Seslendirme ücretleri konusunda ekibimize oldukça fazla soru sorulmaktadır. Bu konuda zihinlerdeki soru işaretlerini giderebilmek adına sizlere bu yazıyı hazırladık. Dublaj fiyatlarının yanı sıra sizlerle seslendirme nasıl ücretlendirilir gibi konularla ilgili de bilgiler veriyor olacağız.

Seslendirme Nasıl Ücretlendirilir?

Seslendirme hizmetini fiyatlandırırken seslendirme ajansları genel olarak kelime başı fiyatlandırma yapmaktadır. Kelime başı fiyatlandırma en çok kabul gören fiyatlandırma birimidir.

Seslendirme fiyatları belirlenirken diğer bir kıstas ise sesin yayınlanacağı mecra. TV’de yayınlanacak bir reklamın seslendirmesi ile sosyal medyada paylaşılacak bir videonun seslendirmesi aynı fiyatta olmayacaktır.

Ünlü Dublaj Sanatçılarının Fiyatları

Bazı önemli dublaj sanatçıları belirli bir kaşenin altına asla çalışmamaktadır. Örneğin 5.000 TL’lik minimum kaşe ücreti olup 30 saniyelik seslendirme okutsanız da aynı ücreti alacak bir çok sanatçı vardır.

Bu fiyatlar her yıl güncelleniyor olup ilgili sanatçının menajeri veya direkt kendisiyle iletişime geçerek fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seslendirme Neden Önemlidir?

Bazı filmler ve reklamlar senaryosu ile değil dublajı ile zihinlere kazınmıştır. Mesela Buz Devri’ndeki Sid karakteri ve onu seslendiren efsanevi sanatçı Yekta Kopan ile filmin etkisi çok çok fazla artmıştır. Aynı zamanda Türkiye’de yayınlanan Asteriks ve Oburiks filmlerindeki karadenizli müteahhit karakterini nasıl unutabiliriz? Kurtlar Vadisi serisinde Polat Alemdar’ın sesinin filmin çehresini nasıl değiştirdiğini bizzat yaşamış olabilirsiniz.

Yani doğru seslendirme doğru senaryo ile birleştirildiğinde zihnimizden çıkmayacak film ve reklamlar ortaya çıkabilmektedir.

Seslendirme Ajansı

Seslendirme sanatçısıyla çalışmak isteyen bir marka öncelikle bir seslendirme ajansıyla iletişime geçmelidir. Bir ajans elindeki portföyü ve seslendirilecek içeriğe uygun olabilecek kişileri sunuyor olacaktır. Bu portföy üzerinden sizi doğru temsil edebileceğine inandığınız sesi seçebilir ve çalışılabilir.

Reklam Seslendirmesi

Yerli ve yabancı reklamlar özel olarak bir ses sanatçısıyla çalışmak isteyebilir. Reklamdaki oyuncunun sesi bazen istediğimiz etkiyi sunmaz ve özel olarak bir ses sanatçısıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra seslendirme sanatçıları bu tarz reklamlarda dış ses olarak da görev alabilirler.

Hatta bazı markalar bazı ses tonlarıyla özellikle eşleşmiştir zihnimizde. Mesela Magnum dondurma reklamlarında kullanılan kadife ve çekici kadın dublaj sanatçısı markayla reddedilemez şekilde eşleştirilmiştir.

TV Seslendirmesi

TV seslendirmelerinde dizi seslendirmesinin yanı sıra reklamlar, filmlerin intro ve outroları, ayrıca kuşak değişikliğini belirten bölümlerde seslendirme sanatçılarına ihtiyaç olabilir.

seslendirme ücretleri

Radyo Seslendirmesi

TV seslendirmesine nazaran radyo seslendirmesinde ses oldukça önemlidir, çünkü görsel hiç bir şey yok sadece sesle bir iletişim mevcut. Haliyle radyo kanalları arasında geçiş yaparken sizi en çok çeken programı dinliyor halde bulursunuz kendinizi. Burada kanalın içeriğiyle birlikte seslendirme yapan kişinin de etki oranı yüksektir.

Ayrıca reklam jingleları da etkileyici olmak istiyorsa etkileyici bir seslendirme sanatçısına ihtiyaç duymaktadır.

Kitap Seslendirmesi

Günümüzdeki insanların vakitsizlik denen probleminden dolayı akşamları vakit ayırıp huzurlu bir şekilde kitaplarını okuyamayabiliyor. Ayrıca modern metropol insanının özellikle trafikte ve ulaşım gerçekleştirirken kitap okuyamama gibi durumları olabiliyor. İşte sesli kitaplar böyle bir dönemde insanların imdadına yetişti ve son dönemlerde oldukça revaçtadır. Özellikle sesli kitap uygulamaları bu konuda oldukça ilgi görmektedir.

Sesli kitapların yaygınlaşması görme engeli bulunan kişiler için de oldukça önemli bir pozitif fayda oluşturmuştur.

Seslendirme Fiyat Bilgisi

Siz de seslendirme konusunda destek almak isterseniz veya seslendirme ücretleri konusunda bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Video Prodüksiyon ekibi sizlere bu konuda hızlıca destek sağlıyor olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN FİYAT AL!Teklif Formu Doldur